| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BBD |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Length - Post: | 0.125" (3.18mm) |
| Overall Contact Length: | 0.460" (11.68mm) |
| Insulation Height: | 0.211" (5.35mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Finish - Post: | Nickel |
| Contact Material: | - |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-117-08-L-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 51POS |
In Stock: 244 $5.43000 |
![]() |
MTSW-116-06-L-T-118Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 238 $5.43000 |
![]() |
MTLW-118-08-G-D-235Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 200 $5.43000 |
![]() |
MTLW-118-08-G-D-355Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 200 $5.43000 |
![]() |
MTLW-118-08-G-D-255Samtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 200 $5.43000 |
![]() |
MTSW-132-09-S-S-440Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 192 $5.43000 |
![]() |
MTSW-132-09-S-S-470Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 192 $5.43000 |
![]() |
TSW-140-08-S-S-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 191 $5.43000 |
![]() |
TSW-140-14-S-S-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 191 $5.43000 |
![]() |
HTSW-122-06-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM |
In Stock: 153 $5.43000 |