| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 32 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.440" (11.17mm) |
| Contact Length - Post: | 0.190" (4.83mm) |
| Overall Contact Length: | 0.730" (18.54mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-132-09-S-S-470Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 192 $5.43000 |
![]() |
TSW-140-08-S-S-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 191 $5.43000 |
![]() |
TSW-140-14-S-S-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 191 $5.43000 |
![]() |
HTSW-122-06-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM |
In Stock: 153 $5.43000 |
![]() |
HTSW-150-10-G-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 152 $5.43000 |
![]() |
HTSW-150-17-G-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 152 $5.43000 |
![]() |
HTSW-120-10-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 148 $5.43000 |
![]() |
HTSW-120-17-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 148 $5.43000 |
![]() |
MTSW-150-22-G-S-110-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 140 $5.43000 |
![]() |
MTSW-150-22-G-S-130-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 140 $5.43000 |