| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 44 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | 43 |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.126" (3.20mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.155" (3.94mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-112-10-G-T-640Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 294 $5.43000 |
![]() |
TSW-127-07-G-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 54POS |
In Stock: 290 $5.43000 |
![]() |
TSW-115-30-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 30POS |
In Stock: 281 $5.43000 |
![]() |
MTMM-114-10-G-D-375Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 261 $5.43000 |
BBD-106-G-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM |
In Stock: 257 $5.38000 |
|
![]() |
TSW-117-08-L-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 51POS |
In Stock: 244 $5.43000 |
![]() |
MTSW-116-06-L-T-118Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 238 $5.43000 |
![]() |
MTLW-118-08-G-D-235Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 200 $5.43000 |
![]() |
MTLW-118-08-G-D-355Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 200 $5.43000 |
![]() |
MTLW-118-08-G-D-255Samtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 200 $5.43000 |