MTSW-116-22-S-D-440
MTSW-116-22-S-D-440
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTSW-116-22-S-D-440
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Series
InStock
533
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:32
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.440" (11.17mm)
Contact Length - Post:0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:0.630" (16.00mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A