HMTSW-123-06-L-D-100
HMTSW-123-06-L-D-100
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
HMTSW-123-06-L-D-100
Description
CONN HDR .100" 46POS
InStock
161
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:46
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post:0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:0.300" (7.62mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):3A