HMTMS-125-54-G-S-315
HMTMS-125-54-G-S-315
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
HMTMS-125-54-G-S-315
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR .050" 25POS
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series
InStock
190
Type Description
Series:Flex Stack, HMTMS
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:25
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.315" (8.00mm)
Contact Length - Post:0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:0.555" (14.10mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C