MTMM-112-14-G-D-345
MTMM-112-14-G-D-345
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTMM-112-14-G-D-345
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2MM
InStock
341
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:24
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.345" (8.76mm)
Contact Length - Post:0.347" (8.81mm)
Overall Contact Length:0.751" (19.08mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:20.0µin (0.51µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A