MTMM-110-07-S-D-275-020
MTMM-110-07-S-D-275-020
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTMM-110-07-S-D-275-020
Description
2MM TERMINAL STRIP
InStock
337
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:19
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.275" (6.99mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:0.456" (11.58mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A