| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 50 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.320" (8.13mm) |
| Contact Length - Post: | 0.210" (5.33mm) |
| Overall Contact Length: | 0.630" (16.00mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTLW-118-05-L-D-159Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 167 $4.87000 |
HTSW-116-21-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 158 $4.87000 |
|
![]() |
HTSW-120-22-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 153 $4.87000 |
![]() |
HTSW-120-25-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 153 $4.87000 |
HTSW-122-07-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM |
In Stock: 153 $4.87000 |
|
![]() |
TSS-112-03-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
In Stock: 149 $4.87000 |
![]() |
HTSS-113-01-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 149 $4.87000 |
![]() |
HTSS-113-02-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 149 $4.87000 |
![]() |
MTSW-130-22-S-S-315Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 142 $4.87000 |
![]() |
MTLW-120-07-L-D-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 124 $4.87000 |