| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTLW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.159" (4.04mm) |
| Contact Length - Post: | 0.116" (2.95mm) |
| Overall Contact Length: | 0.335" (8.51mm) |
| Insulation Height: | 0.060" (1.52mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
HTSW-116-21-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 158 $4.87000 |
|
![]() |
HTSW-120-22-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 153 $4.87000 |
![]() |
HTSW-120-25-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 153 $4.87000 |
HTSW-122-07-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM |
In Stock: 153 $4.87000 |
|
![]() |
TSS-112-03-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
In Stock: 149 $4.87000 |
![]() |
HTSS-113-01-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 149 $4.87000 |
![]() |
HTSS-113-02-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 149 $4.87000 |
![]() |
MTSW-130-22-S-S-315Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 142 $4.87000 |
![]() |
MTLW-120-07-L-D-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 124 $4.87000 |
FTS-113-01-L-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 26POS 1.27MM |
In Stock: 118 $4.87000 |