| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 50 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | 0.456" (11.58mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTMM-150-07-T-S-190Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.75000 |
![]() |
MTMM-150-07-T-S-198Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.75000 |
![]() |
MTMM-150-07-T-S-200Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.75000 |
![]() |
MTMM-150-07-T-S-250Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.75000 |
![]() |
MTMM-150-06-T-S-255Samtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 50POS |
In Stock: 186 $4.75000 |
![]() |
MTMM-124-12-T-D-435Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 177 $4.75000 |
![]() |
HTSW-113-07-G-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 167 $4.75000 |
![]() |
MTLW-117-09-L-D-510Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 167 $4.75000 |
TSM-123-01-F-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 46POS 2.54MM |
In Stock: 160 $4.75000 |
|
![]() |
TSW-121-19-L-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 42POS |
In Stock: 158 $4.75000 |