| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTLW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 34 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.510" (12.95mm) |
| Contact Length - Post: | 0.160" (4.06mm) |
| Overall Contact Length: | 0.730" (18.54mm) |
| Insulation Height: | 0.060" (1.52mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TSM-123-01-F-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 46POS 2.54MM |
In Stock: 160 $4.75000 |
|
![]() |
TSW-121-19-L-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 42POS |
In Stock: 158 $4.75000 |
![]() |
TMM-117-01-L-D-SM-PSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 154 $4.75000 |
![]() |
TSW-150-22-G-S-RESamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 140 $4.75000 |
TSM-127-02-L-SH-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 27POS 2.54MM |
In Stock: 137 $4.75000 |
|
![]() |
MTMS-113-53-S-D-230Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 26POS |
In Stock: 135 $4.75000 |
![]() |
MTMS-113-53-S-D-285Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 26POS |
In Stock: 135 $4.75000 |
![]() |
TSW-218-16-G-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 18POS |
In Stock: 126 $4.75000 |
![]() |
HTSW-117-27-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 125 $4.75000 |
![]() |
HMTSW-113-08-S-D-200-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM |
In Stock: 118 $4.75000 |