| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 27 |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.520" (13.21mm) |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Overall Contact Length: | 0.730" (18.54mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTMM-111-14-G-D-600Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 22POS 2MM |
In Stock: 341 $4.67000 |
![]() |
MTMM-111-14-G-D-630Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 22POS 2MM |
In Stock: 341 $4.67000 |
![]() |
MTSW-115-08-S-D-250-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 335 $4.67000 |
![]() |
MTSW-115-08-S-D-285-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 335 $4.67000 |
![]() |
TMM-134-01-L-S-RASamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 316 $4.67000 |
![]() |
TMMH-134-01-T-DSamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 316 $4.67000 |
HTSW-132-07-S-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 243 $4.67000 |
|
![]() |
HTSW-120-14-G-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 240 $4.67000 |
MMT-112-01-S-SH-KSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 12POS 2MM |
In Stock: 236 $4.67000 |
|
![]() |
MTLW-127-07-G-S-190Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM |
In Stock: 231 $4.67000 |