| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.320" (8.13mm) |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Overall Contact Length: | 0.530" (13.46mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MMT-112-01-S-SH-KSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 12POS 2MM |
In Stock: 236 $4.67000 |
|
![]() |
MTLW-127-07-G-S-190Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM |
In Stock: 231 $4.67000 |
![]() |
MTSW-115-12-G-D-815-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 215 $4.67000 |
FTSH-116-01-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM |
In Stock: 213 $4.67000 |
|
FTSH-116-02-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM |
In Stock: 213 $4.67000 |
|
TSW-150-26-L-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 211 $4.67000 |
|
![]() |
TMMH-131-01-T-D-RASamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 199 $4.67000 |
![]() |
MTSW-118-28-L-D-930Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 193 $4.67000 |
MMT-110-02-S-SH-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 10POS 2MM |
In Stock: 192 $4.67000 |
|
![]() |
MTSW-134-10-G-S-700Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 192 $4.67000 |