| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 25 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.205" (5.21mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | 0.425" (10.80mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HMTSW-117-27-S-S-965-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 17POS 2.54MM |
In Stock: 124 $4.62000 |
![]() |
MTMS-120-55-S-S-365Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 20POS |
In Stock: 123 $4.62000 |
![]() |
HTSW-150-09-L-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 120 $4.62000 |
![]() |
TSW-126-21-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 26POS |
In Stock: 118 $4.62000 |
![]() |
HTMS-124-01-S-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 12POS |
In Stock: 114 $4.62000 |
![]() |
HTMS-125-01-G-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 12POS |
In Stock: 114 $4.62000 |
![]() |
TSW-137-18-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 37POS |
In Stock: 113 $4.62000 |
![]() |
HTSW-121-05-T-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 63POS 2.54MM |
In Stock: 111 $4.62000 |
![]() |
PTT-111-01-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 22POS |
In Stock: 1,044 $4.65000 |
![]() |
TSW-110-08-S-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 1,035 $4.65000 |