| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 50 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.290" (7.37mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.122" (3.10mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-126-21-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 26POS |
In Stock: 118 $4.62000 |
![]() |
HTMS-124-01-S-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 12POS |
In Stock: 114 $4.62000 |
![]() |
HTMS-125-01-G-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 12POS |
In Stock: 114 $4.62000 |
![]() |
TSW-137-18-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 37POS |
In Stock: 113 $4.62000 |
![]() |
HTSW-121-05-T-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 63POS 2.54MM |
In Stock: 111 $4.62000 |
![]() |
PTT-111-01-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 22POS |
In Stock: 1,044 $4.65000 |
![]() |
TSW-110-08-S-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 1,035 $4.65000 |
![]() |
TSW-110-14-S-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 1,035 $4.65000 |
![]() |
TSW-122-24-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 44POS |
In Stock: 784 $4.65000 |
![]() |
TSW-125-09-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 784 $4.65000 |