| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, TST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | 25 |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.115" (2.92mm) |
| Overall Contact Length: | 0.480" (12.19mm) |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TST-113-01-G-D-26Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 122 $3.89000 |
![]() |
HTSW-122-25-S-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 22POS 2.54MM |
In Stock: 121 $3.89000 |
![]() |
MTMM-136-08-T-S-345Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 120 $3.89000 |
FTS-113-01-F-D-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 1.27MM |
In Stock: 118 $3.89000 |
|
![]() |
MTMM-132-14-T-S-490Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2MM |
In Stock: 117 $3.89000 |
![]() |
MTMM-132-14-T-S-602Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2MM |
In Stock: 117 $3.89000 |
![]() |
HTSW-120-08-L-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 116 $3.89000 |
![]() |
HTSW-120-14-L-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 116 $3.89000 |
TSM-114-01-L-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 28POS 2.54MM |
In Stock: 106 $3.89000 |
|
ZSS-111-08-L-D-1180Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM |
In Stock: 104 $3.89000 |