| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.320" (8.13mm) |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Overall Contact Length: | 0.530" (13.46mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TSM-114-01-L-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 28POS 2.54MM |
In Stock: 106 $3.89000 |
|
ZSS-111-08-L-D-1180Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM |
In Stock: 104 $3.89000 |
|
![]() |
HTSS-125-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 105 $3.86000 |
![]() |
TMM-110-01-SM-D-RASamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 1,386 $3.91000 |
![]() |
TMM-111-03-S-DSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 1,044 $3.91000 |
![]() |
TSW-121-15-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 42POS |
In Stock: 784 $3.91000 |
![]() |
MTMM-107-14-S-D-020Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 14POS 2MM |
In Stock: 595 $3.91000 |
![]() |
MTMM-107-14-S-D-175Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 14POS 2MM |
In Stock: 595 $3.91000 |
![]() |
MTMM-107-14-S-D-574Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 14POS 2MM |
In Stock: 595 $3.91000 |
![]() |
MTMM-107-14-S-D-600Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 14POS 2MM |
In Stock: 595 $3.91000 |