| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 51 |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Length - Post: | 0.150" (3.81mm) |
| Overall Contact Length: | 0.300" (7.62mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTMS-113-01-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 135 $3.89000 |
![]() |
HTMS-113-51-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 135 $3.89000 |
![]() |
HMTSW-114-08-G-D-140-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 28POS 2.54MM |
In Stock: 128 $3.89000 |
![]() |
HTMS-150-01-T-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 15POS |
In Stock: 127 $3.89000 |
![]() |
TSW-220-08-L-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 20POS |
In Stock: 126 $3.89000 |
![]() |
HTSW-124-12-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 125 $3.89000 |
![]() |
TST-113-01-G-D-01Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 122 $3.89000 |
![]() |
TST-113-01-G-D-26Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 122 $3.89000 |
![]() |
HTSW-122-25-S-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 22POS 2.54MM |
In Stock: 121 $3.89000 |
![]() |
MTMM-136-08-T-S-345Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 120 $3.89000 |