| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 44 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.168" (4.27mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-120-07-L-D-130-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 262 $3.84000 |
![]() |
MTSW-120-07-L-D-200-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 262 $3.84000 |
![]() |
MTSW-120-07-L-D-240-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 262 $3.84000 |
![]() |
MTSW-125-10-T-D-640-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 262 $3.84000 |
![]() |
TSW-122-19-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 22POS |
In Stock: 260 $3.84000 |
![]() |
TSW-107-22-S-T-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 21POS 2.54MM |
In Stock: 254 $3.84000 |
![]() |
TSW-107-25-S-T-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 21POS 2.54MM |
In Stock: 254 $3.84000 |
FTSH-111-01-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 22POS 1.27MM |
In Stock: 241 $3.84000 |
|
TSM-127-01-T-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 54POS 2.54MM |
In Stock: 237 $3.84000 |
|
![]() |
HTSW-112-26-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
In Stock: 235 $3.84000 |