| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 21 |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.190" (4.83mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.320" (8.13mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-107-25-S-T-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 21POS 2.54MM |
In Stock: 254 $3.84000 |
FTSH-111-01-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 22POS 1.27MM |
In Stock: 241 $3.84000 |
|
TSM-127-01-T-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 54POS 2.54MM |
In Stock: 237 $3.84000 |
|
![]() |
HTSW-112-26-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
In Stock: 235 $3.84000 |
![]() |
HTSW-108-07-S-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
In Stock: 231 $3.84000 |
![]() |
HTSW-108-07-SM-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
In Stock: 231 $3.84000 |
![]() |
HTSW-110-23-G-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 33POS |
In Stock: 227 $3.84000 |
![]() |
MTSW-108-13-S-D-930-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM |
In Stock: 204 $3.84000 |
MMT-128-02-T-SHSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 28POS 2MM |
In Stock: 199 $3.84000 |
|
![]() |
TMM-108-01-S-D-SM-PSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 198 $3.84000 |