SIT8208AI-21-28S-66.600000T
SIT8208AI-21-28S-66.600000T
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
SIT8208AI-21-28S-66.600000T
Manufacturer
SiTime
Description
MEMS OSC XO 66.6000MHZ LVCMOS LV
Category
Crystals, Oscillators, Resonators
Family
Oscillators
Type Description
Series:SiT8208
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:66.6 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:LVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply:2.8V
Frequency Stability:±20ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):33mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)