| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SiT8008B |
| Package: | Strip |
| Part Status: | Active |
| Base Resonator: | MEMS |
| Type: | XO (Standard) |
| Frequency: | 19.6608 MHz |
| Function: | Standby (Power Down) |
| Output: | HCMOS, LVCMOS |
| Voltage - Supply: | 3.3V |
| Frequency Stability: | ±50ppm |
| Absolute Pull Range (APR): | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Spread Spectrum Bandwidth: | - |
| Current - Supply (Max): | 4.5mA |
| Ratings: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension: | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.031" (0.80mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SIT8008BC-13-33S-19.660800DSiTime |
MEMS OSC XO19.6608MHZ SMD |
In Stock: 0 $0.95000 |
|
SIT8008BC-13-33S-19.660800XSiTime |
MEMS OSC XO19.6608MHZ SMD |
In Stock: 0 $0.95000 |
|
SIT8008BC-13-33S-19.660800ESiTime |
MEMS OSC XO19.6608MHZ SMD |
In Stock: 0 $0.95000 |
|
SIT8008BC-13-33S-19.660800SSiTime |
MEMS OSC XO19.6608MHZ SMD |
In Stock: 0 $0.95000 |
|
SIT8008BC-13-33S-19.660800TSiTime |
MEMS OSC XO19.6608MHZ SMD |
In Stock: 0 $0.95000 |
|
SIT8008BC-13-33E-40.680000DSiTime |
MEMS OSC XO 40.6800MHZ H/LV-CMOS |
In Stock: 0 $0.95000 |
|
![]() |
SIT8008BC-13-18E-104.000000GSiTime |
OSC MEMS XO 104.0000MHZ SMD |
In Stock: 0 $0.95000 |
![]() |
SIT8008BC-13-YYS-12.000000GSiTime |
OSC MEMS XO 12.0000MHZ SMD |
In Stock: 0 $0.95000 |
SIT1534AC-H5-DCC-00.001ESiTime |
MEMS OSC XO 1.0000HZ LVCMOS SMD |
In Stock: 0 $0.95432 |
|
SIT8919AE-83-33E-125.000000TSiTime |
MEMS OSC XO 125.0000MHZ LVCMOS |
In Stock: 0 $0.95480 |