| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MICRO (50W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 18V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Voltage - Output 1: | 15V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 3.33A |
| Power (Watts): | 50 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 100°C |
| Efficiency: | 88.5% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Quarter Brick |
| Size / Dimension: | 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
VI-25K-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 40V 200W |
In Stock: 0 $401.94000 |
![]() |
VI-20B-CX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 95V 75W |
In Stock: 0 $402.00000 |
![]() |
VI-241-EV-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 12V 150W |
In Stock: 0 $402.43000 |
![]() |
VI-263-BM-01-SVicor |
VI-263-BM-01-S 300V/24V 200W |
In Stock: 0 $402.60000 |
![]() |
VI-25J-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 36V 200W |
In Stock: 0 $402.68000 |
![]() |
VI-2TJ-EV-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 36V 150W |
In Stock: 0 $402.68000 |
![]() |
VI-203-CY-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 24V 50W |
In Stock: 0 $402.74000 |
![]() |
VI-2N2-EV-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 150W |
In Stock: 0 $402.78000 |
S24C12M100BLVicor |
M 18/36/24 12V/ 8.34A |
In Stock: 0 $402.81000 |
|
![]() |
VI-2WB-CW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 95V 100W |
In Stock: 0 $402.87000 |