| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Maxi (300W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 180V |
| Voltage - Input (Max): | 375V |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 60A |
| Power (Watts): | 300 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Efficiency: | 84.2% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Full Brick |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
VE-JV2-CZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 25W |
In Stock: 0 $357.64000 |
VI-J22-EZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 25W |
In Stock: 0 $357.64000 |
|
VI-JN0-EX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 5V 75W |
In Stock: 0 $357.66000 |
|
V375A3V3C264BG4Vicor |
C 250/425/375 3.3V/ 80A |
In Stock: 0 $357.72000 |
|
V150A8C400BNVicor |
DC DC CONVERTER 8V 400W |
In Stock: 0 $357.73000 |
|
VI-J1P-EZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 13.8V 25W |
In Stock: 0 $357.86000 |
|
VI-JWM-CZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 10V 25W |
In Stock: 0 $357.88000 |
|
VI-JWJ-EW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 36V 100W |
In Stock: 0 $357.90000 |
|
V375A8C400BF2Vicor |
DC DC CONVERTER 8V 400W |
In Stock: 0 $357.97000 |
|
VI-J33-CW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 24V 100W |
In Stock: 0 $357.99000 |