| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | 6-23 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Black Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 7.5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.290" (7.37mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
D38999/20MD19PEAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.34000 |
![]() |
MS27656T17A35PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.35000 |
D38999/26KB99SBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.35000 |
|
MS27466T23B21PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.35000 |
|
![]() |
MS27467T15B19PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.35000 |
![]() |
MS3102A28-15PAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 35P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $94.35000 |
![]() |
MS3102A28-15PWAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 35P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $94.35000 |
![]() |
MS3452W16S-1SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.35000 |
![]() |
MS3452W16S-1SWAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.35000 |
![]() |
D38999/20ME26PEAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.36000 |