| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-DTL-5015 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 7 (Power) |
| Shell Size - Insert: | 16S-1 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | Fluid Resistant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 1.000" (25.40mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MS3452W16S-1SWAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.35000 |
![]() |
D38999/20ME26PEAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.36000 |
![]() |
LJT06RT-19-11SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP |
In Stock: 1 $94.37000 |
![]() |
D38999/26SB98SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.37000 |
![]() |
MS27467P9B98SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.37000 |
MS27467T15B18PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.37000 |
|
![]() |
MS27472E8A98SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.37000 |
![]() |
MS27473P12A98SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $94.37000 |
![]() |
MS3100A24-28PAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 24P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $94.37000 |
![]() |
MS3100E32-76PAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 19P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $94.37000 |