| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RT |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±15ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RT0603DRC074K7LYageo |
RES 4.7K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.02152 |
RC0805JR-13100MLYageo |
CHIP RESISTOR THICK FLIM GENERAL |
In Stock: 0 $0.20000 |
|
AA0603FR-075R49LYageo |
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.02163 |
|
![]() |
AA0603JR-072R4LYageo |
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.02163 |
MMF50SFRF10RYageo |
RES SMD 10 OHM 1% 1/2W MELF |
In Stock: 0 $0.02184 |
|
MMF50SFRF100KYageo |
RES SMD 100K OHM 1% 1/2W MELF |
In Stock: 0 $0.02184 |
|
MMF50SFRF100RYageo |
RES SMD 100 OHM 1% 1/2W MELF |
In Stock: 0 $0.02184 |
|
MMF50SFRF10KYageo |
RES SMD 10K OHM 1% 1/2W MELF |
In Stock: 0 $0.02184 |
|
MMF50SFRF120RYageo |
RES SMD 120 OHM 1% 1/2W MELF |
In Stock: 0 $0.02184 |
|
MMF50SFRF12KYageo |
RES SMD 12K OHM 1% 1/2W MELF |
In Stock: 0 $0.02184 |