| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FRST |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 360 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.75W, 3/4W |
| Composition: | Metal Foil |
| Features: | Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±2.5ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Package / Case: | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2512 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.025" (0.64mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
Y162716K5000A9WVPG Foil |
RES SMD 16.5KOHM 0.05% 1/2W 2010 |
In Stock: 0 $10.21440 |
|
Y162720K0000A0WVPG Foil |
RES SMD 20K OHM 0.05% 1/2W 2010 |
In Stock: 0 $10.21440 |
|
Y162720K5000A9WVPG Foil |
RES SMD 20.5KOHM 0.05% 1/2W 2010 |
In Stock: 0 $10.21440 |
|
Y162730K0000A0WVPG Foil |
RES SMD 30K OHM 0.05% 1/2W 2010 |
In Stock: 0 $10.21440 |
|
Y162760K0000F9RVPG Foil |
RES SMD 60K OHM 1% 1/2W 2010 |
In Stock: 0 $10.21440 |
|
Y162766K0000F9RVPG Foil |
RES SMD 66K OHM 1% 1/2W 2010 |
In Stock: 0 $10.21440 |
|
![]() |
M55342E12B1B74ST5Vishay / Dale |
M55342E 25PPM 0603 1.74K 0.1% S |
In Stock: 0 $10.24672 |
![]() |
M55342K12B56B2ST5Vishay / Dale |
M55342K 100PPM 0603 56.2K 0.1% S |
In Stock: 0 $10.24672 |
![]() |
M55342E12B56B0ST5Vishay / Dale |
M55342E 25PPM 0603 56K 0.1% S T5 |
In Stock: 0 $10.24672 |
![]() |
M55342H12B11B0ST5Vishay / Dale |
M55342H 50PPM 0603 11K 0.1% S T5 |
In Stock: 0 $10.24672 |