| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM0705 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 8.06 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.15W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0705 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
M55342K06B8E25RWSVVishay / Dale |
RES SMD 8.25K OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342K06B8E87RTSVVishay / Dale |
RES SMD 8.87K OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342K06B909DMWSVVishay / Dale |
RES SMD 909 OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342K06B90E9RWSVVishay / Dale |
RES SMD 90.9K OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342K06B9E10RWSVVishay / Dale |
RES SMD 9.1K OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342M06B75D0PTSVVishay / Dale |
RES SMD 75 OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
![]() |
M55342K05B20B0RT1Vishay / Dale |
M55342K 100PPM 2208 20K 0.1% R T |
In Stock: 0 $10.15312 |
![]() |
M55342H05B4E99MT1Vishay / Dale |
M55342H 50PPM 2208 4.99K 1% M T1 |
In Stock: 0 $10.15312 |
![]() |
M55342K05B332DRT1VVishay / Dale |
M55342K 100PPM 2208 332 1% R T1 |
In Stock: 0 $10.15312 |
Y116957K6000Q9LVPG Foil |
RES SMD 57.6K OHM 0.4W J LEAD |
In Stock: 0 $10.49370 |