| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VSMP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Foil |
| Features: | Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±0.2ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | 2010 (5025 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2010 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.025" (0.64mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
Y162750K0000B9WVPG Foil |
RES SMD 50K OHM 0.1% 1/2W 2010 |
In Stock: 0 $10.01490 |
|
![]() |
Y402762K1000B9WVPG Foil |
RES SMD 62.1K OHM 0.1% 3/4W 2512 |
In Stock: 0 $10.36070 |
![]() |
M55342E12B12B1RT0Vishay / Dale |
M55342E 25PPM 0603 12.1K 0.1% R |
In Stock: 0 $10.02920 |
![]() |
M55342E12B41B2CT0Vishay / Dale |
M55342E 25PPM 0603 41.2K 0.1% C |
In Stock: 0 $10.02920 |
![]() |
M55342E12B95E3RT0Vishay / Dale |
M55342E 25PPM 0603 95.3K 1% R T0 |
In Stock: 0 $10.02920 |
![]() |
M55342E12B249BRT0Vishay / Dale |
M55342E 25PPM 0603 249K 0.1% R T |
In Stock: 0 $10.02920 |
![]() |
M55342E12B97B6RT0Vishay / Dale |
M55342E 25PPM 0603 97.6K 0.1% R |
In Stock: 0 $10.02920 |
![]() |
M55342E12B164BRT0Vishay / Dale |
M55342E 25PPM 0603 164K 0.1% R T |
In Stock: 0 $10.02920 |
![]() |
M55342E12B1B65RT0Vishay / Dale |
M55342E 25PPM 0603 1.65K 0.1% R |
In Stock: 0 $10.02920 |
![]() |
M55342E12B976ART0Vishay / Dale |
M55342E 25PPM 0603 976 0.1% R T0 |
In Stock: 0 $10.02920 |