| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL73, CGS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 560 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Current Sense |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RL73H2BR62FTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.62 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02656 |
|
RL73H2BR75FTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.75 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02656 |
|
RL73H2BR82FTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.82 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02656 |
|
SMM02040C1005FB000Vishay / Beyschlag |
RES 10M OHM 1% 1/4W MELF 0204 |
In Stock: 0 $0.02660 |
|
SMM02040C1021FB000Vishay / Beyschlag |
RES 1.02K OHM 1% 1/4W MELF 0204 |
In Stock: 0 $0.02660 |
|
SMM02040C1022FB000Vishay / Beyschlag |
RES 10.2K OHM 1% 1/4W MELF 0204 |
In Stock: 0 $0.02660 |
|
SMM02040C1029FB000Vishay / Beyschlag |
RES 10.2 OHM 1% 1/4W MELF 0204 |
In Stock: 0 $0.02660 |
|
SMM02040C1050FB000Vishay / Beyschlag |
RES 105 OHM 1% 1/4W MELF 0204 |
In Stock: 0 $0.02660 |
|
SMM02040C1051FB000Vishay / Beyschlag |
RES 1.05K OHM 1% 1/4W MELF 0204 |
In Stock: 0 $0.02660 |
|
SMM02040C1072FB000Vishay / Beyschlag |
RES 10.7K OHM 1% 1/4W MELF 0204 |
In Stock: 0 $0.02660 |