| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RCS e3 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 5.1 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RCS06036R80FKEAVishay / Dale |
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/4W 0603 |
In Stock: 0 $0.22000 |
|
![]() |
CRCW0805240RJNEBHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 200 240R 5% ET5 E3 |
In Stock: 0 $0.02576 |
![]() |
CRCW08050000Z0EBHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 0R0 ET5 E3 |
In Stock: 0 $0.02576 |
RL73H2BR51FTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.51 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02656 |
|
RL73H2BR56FTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.56 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02656 |
|
RL73H2BR62FTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.62 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02656 |
|
RL73H2BR75FTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.75 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02656 |
|
RL73H2BR82FTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.82 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02656 |
|
SMM02040C1005FB000Vishay / Beyschlag |
RES 10M OHM 1% 1/4W MELF 0204 |
In Stock: 0 $0.02660 |
|
SMM02040C1021FB000Vishay / Beyschlag |
RES 1.02K OHM 1% 1/4W MELF 0204 |
In Stock: 0 $0.02660 |