| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL73, CGS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 120 mOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Current Sense |
| Temperature Coefficient: | ±300ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.017" (0.43mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MCT06030C2919DP500Vishay / Dale |
MCT 0603-50 0.5% P5 29R1 |
In Stock: 0 $0.02484 |
![]() |
MCT06030C1332DP500Vishay / Dale |
MCT 0603-50 0.5% P5 13K3 |
In Stock: 0 $0.02484 |
![]() |
MCT06030C3920DP50SVishay / Dale |
MCT 0603-50 0.5% 0S P5 392R |
In Stock: 0 $0.02484 |
RCC12060000Z0EAVishay / Dale |
RCC1206 0R0 ET1 E3 |
In Stock: 0 $0.22000 |
|
![]() |
CRCW08051K00FKECHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 100 1K0 1% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02544 |
![]() |
CRCW08052K00FKECHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 100 2K0 1% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02544 |
![]() |
CRCW080515R0FKECHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 100 15R 1% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02544 |
![]() |
CRCW08057R50FKECHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 100 7R5 1% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02544 |
![]() |
CRCW08052K70FKECHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 100 2K7 1% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02544 |
![]() |
CRCW080510R0FKECHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 100 10R 1% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02544 |