| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CRG, Neohm |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 75 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.05W, 1/20W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0201 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CRG0201F75RTE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 75 OHM 1% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.02366 |
|
CRG0201F8K66TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.02366 |
|
CRG0201F90R9TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.02366 |
|
![]() |
CRCW06031R00FKECHPVishay / Dale |
CRCW0603-HP 100 1R0 1% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02383 |
![]() |
CRCW06032R20FKECHPVishay / Dale |
CRCW0603-HP 100 2R2 1% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02383 |
![]() |
MCT0603MZ0000ZPW00Vishay / Dale |
MCT 0603 AT PW 0R0 |
In Stock: 0 $0.02399 |
RL73N1ER10JTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.1 OHM 5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02419 |
|
RL73N1ER12JTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.12 OHM 5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02419 |
|
![]() |
MCT06030C2919DP500Vishay / Dale |
MCT 0603-50 0.5% P5 29R1 |
In Stock: 0 $0.02484 |
![]() |
MCT06030C1332DP500Vishay / Dale |
MCT 0603-50 0.5% P5 13K3 |
In Stock: 0 $0.02484 |