| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL73, CGS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 750 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Current Sense |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RL73H2AR82FTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.82 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02302 |
|
RL73H2AR91FTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.91 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02302 |
|
CRCW010024K0FRELVishay / Dale |
RES SMD 24K OHM 1% 1/32W 01005 |
In Stock: 0 $0.02318 |
|
CRCW01004K30FRELVishay / Dale |
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/32W 01005 |
In Stock: 0 $0.02318 |
|
![]() |
MCS04020C2002DE000Vishay / Dale |
MCS 0402-50 0.5% E0 20K |
In Stock: 0 $0.02318 |
![]() |
MCT06030C3162DPW00Vishay / Dale |
MCT 0603-50 0.5% PW 31K6 |
In Stock: 0 $0.02318 |
![]() |
CRCW08054K70JNECHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 200 4K7 5% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02318 |
![]() |
CRCW080510R0JNECHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 200 10R 5% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02318 |
![]() |
CRCW08050000Z0ECHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 0R0 ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02318 |
MCT06030Z0000ZPW00Vishay / Beyschlag |
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/8W 0603 |
In Stock: 0 $0.02520 |