| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CRCW |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 24 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.03W, 1/32W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 01005 (0402 Metric) |
| Supplier Device Package: | 01005 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.006" (0.15mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CRCW01004K30FRELVishay / Dale |
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/32W 01005 |
In Stock: 0 $0.02318 |
|
![]() |
MCS04020C2002DE000Vishay / Dale |
MCS 0402-50 0.5% E0 20K |
In Stock: 0 $0.02318 |
![]() |
MCT06030C3162DPW00Vishay / Dale |
MCT 0603-50 0.5% PW 31K6 |
In Stock: 0 $0.02318 |
![]() |
CRCW08054K70JNECHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 200 4K7 5% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02318 |
![]() |
CRCW080510R0JNECHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 200 10R 5% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02318 |
![]() |
CRCW08050000Z0ECHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 0R0 ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02318 |
MCT06030Z0000ZPW00Vishay / Beyschlag |
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/8W 0603 |
In Stock: 0 $0.02520 |
|
![]() |
CRCW06034R70JNECHPVishay / Dale |
CRCW0603-HP 200 4R7 5% ET6 E3 |
In Stock: 0 $0.02335 |
CPF0603F2R05C1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 2.05 OHM 1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.02356 |
|
CPF0603F2R1C1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.02356 |