| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Power Metal Strip® |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 125 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Element |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±75ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.018" (0.46mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RCWE0402R390FKEAVishay / Dale |
RES 0.39 OHM 1% 1/8W 0402 |
In Stock: 0 $0.16800 |
|
RCWE0603R240FKEAVishay / Dale |
RES 0.24 OHM 1% 1/5W 0603 |
In Stock: 0 $0.72000 |
|
RCWE0805R820FKEAVishay / Dale |
RES 0.82 OHM 1% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.72000 |
|
LCR2512-R250GTVenkel LTD |
RES 250M OHM 2% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.16143 |
|
LCR2512-R250FTVenkel LTD |
RES 250M OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.16143 |
|
RCWE1210R430FKEAVishay / Dale |
RES 0.43 OHM 1% 1W 1210 |
In Stock: 73 $0.75000 |
|
RCWE1210R680FKEAVishay / Dale |
RES 0.68 OHM 1% 1W 1210 |
In Stock: 0 $0.75000 |
|
RCWE0612R576FKEAVishay / Dale |
RES 0.576 OHM 1% 1W 0612 |
In Stock: 0 $0.17500 |
|
RCWE061215L0JMEAVishay / Dale |
RES 0.015 OHM 5% 1W 0612 |
In Stock: 0 $0.75000 |
|
TNPW08057K87BEEAVishay / Dale |
RES 7.87K OHM 0.1% 1/5W 0805 |
In Stock: 16 $0.74000 |