| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LCR |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 250 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Current Sense |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CRCW12066K80JNEAHPVishay / Dale |
RES SMD 6.8K OHM 5% 3/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.43000 |
|
MCS04020D1203BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 120K |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D3302BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 33K |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D4990BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 499R |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D2402BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 24K |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D4700BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 470R |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D1500BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 150R |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D2000BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 200R |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D2001BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 2K0 |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D2002BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 20K |
In Stock: 0 $0.44000 |