| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CPF, Neohm |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 5.6 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CPF0402B110RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 480 $0.65000 |
|
3522390KJTTE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 390K OHM 5% 3W 2512 |
In Stock: 475 $0.65000 |
|
CPF0402B47K5E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 464 $0.65000 |
|
35222R7JTTE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 2.7 OHM 5% 3W 2512 |
In Stock: 474 $0.65000 |
|
RCWE060310L0JGEAVishay / Dale |
RES 0.01 OHM 5% 1/5W 0603 |
In Stock: 469 $0.65000 |
|
CPF0402B360RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 468 $0.65000 |
|
CPF0402B3K48E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 466 $0.65000 |
|
CPF0402B7K87E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 466 $0.65000 |
|
352282RJTTE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 82 OHM 5% 3W 2512 |
In Stock: 463 $0.65000 |
|
CPF0402B182RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 460 $0.65000 |