| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL73, CGS |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 300 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Current Sense |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CPF0402B1K8E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 560 $0.65000 |
|
CPF0402B27R4E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 558 $0.65000 |
|
CPF0402B34R8E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 34.8 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 535 $0.65000 |
|
35223K9JTTE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 3.9K OHM 5% 3W 2512 |
In Stock: 555 $0.65000 |
|
CPF0402B464RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 551 $0.65000 |
|
CPF0402B1K65E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 550 $0.65000 |
|
RLP73V2BR015FTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.015 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 550 $0.65000 |
|
CPF0402B75RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 397 $0.65000 |
|
CPF0402B309RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 537 $0.65000 |
|
CPF0402B48R7E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 530 $0.65000 |