| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CPF, Neohm |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.5 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CPF0402B8K45E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 602 $0.65000 |
|
CPF0402B14R3E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 582 $0.65000 |
|
CPF0402B76R8E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 582 $0.65000 |
|
CPF0402B140RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 581 $0.65000 |
|
CPF0402B28R7E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 579 $0.65000 |
|
CPF0402B47RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 575 $0.65000 |
|
CPF0402B28KE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 570 $0.65000 |
|
RL73H2ER30FTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.3 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 565 $0.65000 |
|
CPF0402B1K8E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 560 $0.65000 |
|
CPF0402B27R4E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 558 $0.65000 |