| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CPF, Neohm |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1 MOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CPF0603B1K5E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 290 $0.59000 |
|
CPF0603B910KE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 574 $0.59000 |
|
CRCW2010510RJNEFHPVishay / Dale |
RES SMD 510 OHM 5% 1W 2010 |
In Stock: 250 $0.59000 |
|
RL73H3AR56FTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.56 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 234 $0.59000 |
|
CPF0603B18KE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 226 $0.59000 |
|
CPF0805B3K6E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 218 $0.59000 |
|
CPF0603B1K0E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 34 $0.59000 |
|
CPF0603B9R1E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 9.1 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 201 $0.59000 |
|
CPF0805B750RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 96 $0.59000 |
|
CPF0603B1K8E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 193 $0.59000 |