| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CRL |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 750 mOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CRL0805-JW-R820ELFJ.W. Miller / Bourns |
RES 0.82 OHM 5% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02898 |
|
CRL0805-JW-R910ELFJ.W. Miller / Bourns |
RES 0.91 OHM 5% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02898 |
|
CRL0805-JW-R680ELFJ.W. Miller / Bourns |
RES 0.68 OHM 5% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02898 |
|
RPC1206JT51K0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 51K OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.02970 |
|
RPC1206JT300KStackpole Electronics, Inc. |
RES 300K OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.02970 |
|
RPC1206JT100R-HPStackpole Electronics, Inc. |
RES 100 OHM 5% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.02970 |
|
CR01186JMeritek |
RES SMD 18M OHM 5% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.02985 |
|
CR01126JMeritek |
RES SMD 12M OHM 5% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.02985 |
|
CR01116JMeritek |
RES SMD 11M OHM 5% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.02985 |
|
CR01136JMeritek |
RES SMD 13M OHM 5% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.02985 |