| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RMCF |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 240 kOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.75W, 3/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 2010 (5025 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2010 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RMCF2010JT91R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 91 OHM 5% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.02723 |
|
RMCF2010JT750KStackpole Electronics, Inc. |
RES 750K OHM 5% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.02723 |
|
RMCP1210FT10K0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 10K OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
|
RMCP1210FT2R00Stackpole Electronics, Inc. |
RES 2 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
|
RMCP1210FT49R9Stackpole Electronics, Inc. |
RES 49.9 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
|
RMCP1210FT560RStackpole Electronics, Inc. |
RES 560 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
|
![]() |
RMCP1210FT1R00Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
![]() |
RMCP1210FT1R50Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.5 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
![]() |
RMCP1210FT14R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 14 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
![]() |
RMCP1210FT17R4Stackpole Electronics, Inc. |
RES 17.4 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |