| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RMCP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 49.9 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RMCP1210FT560RStackpole Electronics, Inc. |
RES 560 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
|
![]() |
RMCP1210FT1R00Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
![]() |
RMCP1210FT1R50Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.5 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
![]() |
RMCP1210FT14R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 14 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
![]() |
RMCP1210FT17R4Stackpole Electronics, Inc. |
RES 17.4 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
![]() |
RMCP1210FT3K32Stackpole Electronics, Inc. |
RES 3.32K OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.02760 |
CRL0805-JW-R110ELFJ.W. Miller / Bourns |
RES 0.11 OHM 5% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02785 |
|
CRL0805-JW-R120ELFJ.W. Miller / Bourns |
RES 0.12 OHM 5% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02785 |
|
CRL0805-JW-R130ELFJ.W. Miller / Bourns |
RES 0.13 OHM 5% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02785 |
|
CRL0805-JW-R150ELFJ.W. Miller / Bourns |
RES 0.15 OHM 5% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02785 |