| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RDE |
| Package: | Cut Tape (CT)Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.068 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.197" (5.00mm) |
| Thickness (Max): | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Style: | Formed Leads - Kinked |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RDER72A683K1S1H03ATOKO / Murata |
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL |
In Stock: 0 $0.15471 |
|
CQ0402FRNPO9BN220Yageo |
CAP CER 22PF 50V NPO 0402 |
In Stock: 0 $0.15485 |
|
![]() |
GA1206Y684KBJBR31GVishay / Vitramon |
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.15488 |
![]() |
GA1206Y684KBJBT31GVishay / Vitramon |
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.15488 |
![]() |
GA1206Y684KBXBR31GVishay / Vitramon |
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.15488 |
![]() |
GA1206Y684KBXBT31GVishay / Vitramon |
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.15488 |
![]() |
GA1206Y684MBJBR31GVishay / Vitramon |
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.15488 |
![]() |
GA1206Y684MBJBT31GVishay / Vitramon |
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.15488 |
![]() |
GA1206Y684MBXBR31GVishay / Vitramon |
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.15488 |
![]() |
GA1206Y684MBXBT31GVishay / Vitramon |
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.15488 |