0603Y0500183KER
0603Y0500183KER
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
0603Y0500183KER
Manufacturer
Syfer
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603
Category
Capacitors
Family
Ceramic Capacitors
Type Description
Series:FlexiCap™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.018 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.031" (0.80mm)