| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.1 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Floating Electrode |
| Ratings: | - |
| Applications: | Boardflex Sensitive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.055" (1.40mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
C0805Y103J9RAC7800KEMET |
.010UF 6.3V |
In Stock: 0 $0.13167 |
|
C412C104M5R5TAKEMET |
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL |
In Stock: 0 $0.13167 |
|
C0805C334M8RACTUKEMET |
CAP CER 0.33UF 10V X7R 0805 |
In Stock: 0 $0.13184 |
|
C1206S153K2RACTUKEMET |
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.13184 |
|
C1206S223K2RACTUKEMET |
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.13184 |
|
C1206C223J4JAC7800KEMET |
CAP CER 0.022UF 16V U2J 1206 |
In Stock: 0 $0.13184 |
|
C1206C473J8JAC7800KEMET |
CAP CER 0.047UF 10V U2J 1206 |
In Stock: 0 $0.13184 |
|
C0805C822G5JACAUTOKEMET |
CAP CER 8200PF 50V U2J 0805 |
In Stock: 0 $0.13184 |
|
C0805C562G5JACAUTOKEMET |
CAP CER 5600PF 50V U2J 0805 |
In Stock: 0 $0.13184 |
|
C0805X153F4HAC7800KEMET |
CAP CER 0805 15NF 16V ULTRA STAB |
In Stock: 0 $0.13184 |