| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMD Comm X7R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2200 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 6.3V |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | Bypass, Decoupling |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
12062A5R1DAT2AElco (AVX) |
CAP CER 5.1PF 200V NP0 1206 |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
12101C682JAT2AElco (AVX) |
CAP CER 6800PF 100V X7R 1210 |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
12105C182JAT2AElco (AVX) |
CAP CER 1800PF 50V X7R 1210 |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X102K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 1NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X152K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 1.5NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X222K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 2.2NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X332K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 3.3NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X472K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 4.7NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X682K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 6.8NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X103K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 10NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |